Cafe Açmak ve İşletmek

cafe-açmak-bayilik

Cafe açmak ülkemizde en popüler iş fikirleri arasında yer almaktadır. Özellikle beyaz yakalılar ve kadınlar bir kafe açmanın hayalini kurarlar. Peki bir kafe nasıl açılır? Kafe açarken nelere dikkat etmeliyiz? Kafe bayiliği almak doğru mudur?

Bir kafe nasıl açılır? Kafe açarken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle nasıl bir kafe işleteceğinizi, konseptinizi, ürünlerinizi ve sizi rakiplerinizden ayıran yönleri çok iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. İkinci adım olarak iyi bir iş ve pazarlama planı hazırlayarak işletmemizin amaçlarını, hedeflerini ve gelecek planlarını belirlemelisiniz.

Lokasyon, iyi bir lokasyon cafe açmanın olmazsa olmazıdır. Nitelikli kalabalıkların olduğu, yoğun caddeler ya da alışveriş merkezlerinin teraslı açık kısımları tercih edilmelidir. Kafeler için en iyi yerler çevresinde eğitim ve devlet kurumlarının bulunduğu ve beyaz yakalıların ofis binalarına yakın alanlardır. Tabi lokasyonu belirlerken bütçenize uygun bir yer seçmekte önemlidir.

Konseptiniz, logonuz, kartvizitiniz, menü ve diğer önemli grafik tasarımlarınızı hazırlayıp kurumsal marka kimliğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

İşinize yardımcı olacak, kullanacağınız ve satışını gerçekleştireceğiniz ürünleri uygun fiyata alabileceğiniz tedarikçi ve distribütörleri belirlemelisiniz.

Kafe’de çalışacak ekibinizi oluşturun. Ekip kurarken online iş siteleri, İŞKUR ve diğer platformlardan yararlanabilirsiniz. Maliyetleri azaltmak için part-time personel tercih edebilirsiniz.

Kafe’nizin reklamını yapmak daha çok müşteri ağırlamanıza yardımcı olur. Bilboardlar, gazete ve dergiler, el broşürleri ya da sosyal medya faaliyetleriyle açılışını gerçekleştirdiğiniz mekanı insanlara tanıtabilirsiniz.

Sektör ve işletmecilik tecrübeniz, güzel bir konseptiniz ve iyi bir iş planınız varsa doğrudan girişimde bulunabilirsiniz. Ancak sektöre yabancıysanız, işletmecilik geçmişiniz ve ürün tecrübeniz bulunmuyorsa kesinlikle tek başınıza risk alıp nakit ve vakit kaybında bulunmayın. Biliyorum, çok doğrudan bir tavsiye oldu ama hiç tecrübeli değilseniz rekabetin ve rakiplerin yoğun olduğu bu sektörde kaybolup gidersiniz. Şunu unutmayın, ülkemizde her gün onlarca kafe açılıyor, her gün bir o kadarı da kapanıyor! Tabi bunun arkasında bir çok neden var ama en önemlisi tecrübe ve bilgi eksikliği.

Cafe açmak için bayilik almak doğru mudur?

Tecrübem yok diye kafe açamayacak mıyım? Elbette açabilirsiniz, bunun için en iyi yöntem bilinen ve kendini kanıtlamış bir markadan bayilik almaktır. Bayilik alırken dikkatli olmakta fayda var çünkü etrafta bir çok niteliksiz marka ve konsept bulunmaktadır. O kadar ki bazıları markayı kağıt üzerinde kurmuş, websitesini açmış, faaliyette olan bir şubesi bile yokken bayilik verip yatırımcıları dolandırarak mağdur etmektedir. Bayilik alacağınız marka; belirli bir şube sayısına ulaşmış, operasyon ve alt yapı sistemini oturtmuş, sektöründe iyi bir referansa sahip, en az beş yıllık piyasa deneyimine sahip bir marka olmalıdır.

Bayilik görüşmesi yaparken marka yetkililerine merak ettiğiniz her şeyi sorun, gelir-gider tablolarıyla diğer önemli belgeleri talep edin. Yetkililerle birlikte faaliyette bulunan bir şubeyi ziyaret ederek işleyiş ve sistem hakkında doğrudan bilgi alıp ürünlerin tadına bakın. Sonrasında markaya ait en az üç farklı şubeyi kendi başınıza gezip ziyaret edin. Hatta mümkünse şube işletmecisiyle görüşüp bilgi alın. Onlar sizlere marka hakkında ki doğru bilgileri verecektir. Tüm değerlendirme aşamalarını bitirdikten sonra içinize sinen bir markadan bayilik alabilirsiniz.

Comments

0 comments

Leave a Comment