Firmalar neden fuarlara katılmalı?

  • Home
  • Genel
  • Firmalar neden fuarlara katılmalı?

Sıradan aramalar, tekrarlanan mailleşmeler, ya da diğer soğuk iletişim yollarıyla ilgili-ilgisiz insanlara ulaşıp onları ikna etmeye çalışarak kaybettiğiniz zamanı fuarlar sayesinde doğru yatırımcılara harcayabilirsiniz. Bunu yaparken de firmalar doğru konum, doğru stant tasarımı ve grafik çalışmalarıyla insanların dikkatini çekip diğer katılımcılardan ayrılarak hedef kitlenize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

1. Fuarlar hedef kitlenizle ürünlerinizi doğrudan buluşturma imkanı sağlar

Öncelikle hedef kitleniz sizleri fuarda ziyaret ederek ürünlerinizi, sunmuş olduğunuz hizmeti doğrudan değerlendirip merak ettikleri soruları yüz yüze sorabilir, anlaşmalarını sıcağı sıcağına hemen orada imzalayabilirler. Örneğin, Steve Jobs ilk büyük siparişini Steve Wozniak ile katıldıkları bir fuarda almıştır.

  2. Fuarlar sayesinde sektörünüzdeki yenilikleri, son gelişmeleri ve rakiplerinizin durumlarını öğrenebilirsiniz

Sektörünüzdeki çığır açıcı değişikliklerin ve yeniliklerin yapıldığı en önemli tanıtım alanı fuarlardır. Otomobil firmaları yeni modellerini, teknoloji firmaları son model cihazlarını adeta bir gövde gösterisiyle hedef kitlelerine fuarlarda sunar. Büyük firmalar rakiplerinden daima haberdardır, fuarlar da rakiplerin en iyi gözlemleneceği alanların başında yer almaktadır. Rakiplerinizin satış stratejilerini, fiyat politikalarını ve başarılarının asıl nedenlerini öğrenebilirsiniz. İş dünyasında müşterilerinizi yakın tutun, rakiplerinizi ise daha da yakın tutun! İşte fuarlar size hem müşterilerinizi hem de rakiplerinizi daha yakında tutma fırsatı verir 

“İş dünyasında müşterilerinizi yakın tutun, rakiplerinizi ise daha da yakın tutun!”

  3. İşinize faydalı olabilecek yeni firmalarla tanışabilirsiniz

Yeni satışlar yapmak ve müşterileri yakın tutmak dışında fuarlar sizlere yeni firmalarla tanışma ve işbirliği yapma imkanı sağlar. Fabrikanızın makinalarını son teknolojiyle yenileyebilir veya markanıza uygun tedarikçilerle tanışıp yeni bir işbirliğine başlayabilirsiniz. Böylelikle bir yandan satışları arttırırken diğer yandan da tedarik zincirinizi genişletebilirsiniz.

  4. Markanızı tanıtma imkanı sağlar,

Fuarlar markaların sunmuş olduğu hizmet ve ürünlerle vitrine çıktığı, tanıtımlarını yaptığı önemli alanlardır. Gerek promosyon ürünlerle gerekse ziyaretçilere verilen seminerlerle tanıtım yapabilirsiniz. Doğru konum, doğru tasarım ve etkileyici bir grafik çalışmasıyla fuarın yıldızı firmanız olabilir.

  5. Fuar boyunca büyük siparişler, önemli anlaşmalar sizinle olabilir,

Genelde sonu hüsran ile biten klasikleşmiş pazarlama çalışmaları ve binlerce liralık reklamların yapamadığı işi bir fuar katılımıyla kazanma olasılığınız çok yüksektir. Fuarlarda bulunacak bir bağlantı bile firmanızın kaderini sonsuza kadar değiştirebilir.

Tags:
Leave a Comment