Lokmacı Dükkanı Açmak

Lokmacı Dükkanı salgını yurt genelinde hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Öyleki bugün ülkenin hangi şehrine giderseniz gidin adım başı bir lokmacı dükkanına rastlamamanız içten bile değil.

Klasik şerbetli, dışı çıtır çıtır geleneksel lokmanın yerini janjanlı, allı-pullu, içi dışı çikolatayla doldurulan yeni nesil lokmalar aldı. Çok sevildi, çok yadırgandı, “çikolatalı lokma mı olur kardeşim'” dedirtti. Ama insanlar lokmacıların önünde uzun kuyruklar oluşturmaktan yatırımcılar da yeni şubeler açmaktan vazgeçmedi. Peki neydi bu işin sırrı? İnsanlar neden yeni nesil lokmacılara rağbet gösterdi?

Yeni nesil lokmacıların ilk başlangıcı ve markası The Loqma ile 2017 yılında iki genç girişimci tarafından İstanbul Yeşilköy‘de başladı. Lokmalarının en büyük farkı yağ çekmeyen hamurdan yapılması, böylece ağır ve rahatsız edici olmayan bir ürün ortaya çıkardılar.

Sosyal medyanın yoğun bir şekilde kullanılması, fenomenlerinin kitleleri yönlendirmesi yeni nesil lokmacı dükkanı konseptlerine olan ilgiyi hızlı bir şekilde arttırdı. Sosyal medya yönlendirmeleri gençler arasında tercih edilmesine sebep olmuştur.

Lokmacı Dükkanı Kurulum ve karlılığı

Eğer yeni nesil lokmacı dükkanı konsepti açacaksanız ihtiyacınız olan en önemli şey kalabalık bir lokasyon ve kendini bu alanda kanıtlamış iyi bir markadır. Lokasyon olarak en az 50-60 m2‘lik bir yerde uygun ekipman ve çok az bir personelle işletmenizi çevirebilirsiniz. Sunulan ürünün kolay hazırlanması ve hızlı servis edilmesi de diğer bir avantajdır. Anahtar teslim şube maliyetleri 70 bin TL ile 300 bin TL arasında değişmektedir ve yatırımın geri dönüşü ortalama iki yılı bulmaktadır. Lokmacıların bıraktığı net kar %10 ile %20 arasında değişmektedir.

Avantajları ve Dezavantajları

Yeni nesil lokmacıların en büyük avantajı çok az bir bütçeyle yatırım yaparak kısa sürede para kazandırmasıdır. Ek olarak işletme maliyetlerinin azlığı, ürünün hızlı bir şekilde hazırlanması ve bilinirliğinin olması gibi nedenleri sayabiliriz. Dejavantajlarına baktığımızda sektörde rekabet çok fazla ve her gün yeni bir marka ve dükkan açılmaktadır. Gerek markaların gerekse merdiven altı diye tabir ettiğimiz işletmelerin bu alanda fazla olması işin en büyük zorluklarının başında geliyor. Bu haliyle bir zamanlar trend olan bardakta mısır kiosklarını anımsatıyor. İlk çıktıklarında inanılmaz bir talep görmüş sonrasında bilen ve bilmeyen herkesin bu işi yapmasıyla popülaritesini ve karlılığını kaybetmiştir. Böyle giderse sonu hızla oraya doğru yönelen bir sektör olma yönünde.

Konu ile ilgili sizleri güzel bir video ile baş başa bırakıyorum;

Tags:
Blog Comments

video çok anlamlı olmuş :))

Leave a Comment