Oto Yıkama Bayiliği : Ziebart, Detaylı Araç Bakımı

  • Home
  • Genel
  • Oto Yıkama Bayiliği : Ziebart, Detaylı Araç Bakımı

Oto yıkama bayiliği denilince akla ilk gelen markalardan birisi Ziebart markasıdır. Marka ikinci dünya savaşı sonrası Almanya’dan Amerika’ya göç eden oto mekanik ustası Kurt Ziebart tarafından Ziebart International Corporation olarak 1959 yılında kurulmuştur. Ziebart, başlangıçta sadece kurucusunun geliştirmiş olduğu yenilikçi bir yöntemle araçları paslanmadan korumak için hizmet veriyordu.

İlk şube otomobil fabrikalarıyla ünlü Detroit‘te açıldı. Daha sonra marka komşu eyaletlere doğru genişlemeye başladı. 1963 yılında bir grup yatırımcı markayı satın alarak franchise sistemiyle genişleme kararı aldılar. ilk uluslararası şube aynı yıl Ontario, Kanada‘da açıldı. 1969 yılında sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 150 şube vardı. Kanada ve Japonya ile master franchise anlaşmaları imzalandı.

1970 yılında marka tekrar el değiştirdi. Markayı satın alan Jan Hartmann uyguladığı kararlı ve agresif pazarlama programıyla 10 yılda bayi sayısını ikiye katladı. Aynı yıllarda Avrupa, Güneydoğu Asya, Ortadoğu ve Güney Afrika’ya isim hakkı kullanımı verildi.

Bir zamanlar sadece pas koruma hizmetiyle bilinen marka servis kapsamını genişleterek detaylı araç iç-dış bakımı ve koruması hizmeti’de sunmaya başladı. Sonrasında eklenen seramik kaplama, cam filmi, boya koruma, döşeme- halı koruma, ses yalıtımı gibi hizmetler de müşterilerin en çok tercih ettiği uygulamalar arasına girdi.

1994 yılına gelingiğinde Jan Hartmann şirket hisselerini çalışanlara satarak emekliye ayrıldı ve sonrasında başa Thomas Wolfe geçti. Wolfe franchise sisteminin önemini biliyordu, köklü değişiklikler yaptı ve değişime ayak uyduramayan ufak bayiler tek tek kapanmaya başladı.

Ziebart Türkiye

Ziebart Türkiye faaliyetlerine 1990 yılında başlamış, 1991 yılında da ilk şube İstanbul 4. Levent‘te faaliyete başlamıştır. Sonrasında İzmir, Ankara, Bursa ve Diyarbakır’da açılan şubelerle büyümeye devam etmiştir. Günümüzde ilk şube olan 4.Levent halen genel merkez tarafından işletilmektedir.

Oto yıkama bayiliği almak isteyen yatırımcıların gözdesi olan marka büyümesine devam etmektedir. Günümüzde Ziebart 40‘tan fazla ülkede 1000‘den fazla şubesinde misafirlerini ağırlamaya ve araçlarına en iyi hizmeti sunmaya devam etmektedir.

Marka Künyesi

Marka: Ziebart

Sektör: Oto Yıkama ve detaylı bakım

Kuruluş:1959

Kurucu: Kurt Ziebart

Orjin Ülke: ABD

Şube Sayısı: 1000+

Websitesi: https://www.ziebart.com.tr/index.aspx

 

 

Comments

0 comments

Tags:
Leave a Comment